MUKAVIA LUKUHETKIÄ
Päätalo-sanomat,
jäsenkirje,
Päätaloviikon ohjelma
ja muuta mukavaa luettavaa
ovat postituksessa.
Pian kolahtaa postiluukku. Toivottavasti kelit ovat posti-Mantalle suotuisat.
Muistathan poimia talteen jäsenmaksulapun ja hoitaa jäsenmaksun maksamisen heti kuntoon, jotta varmistat postin myös ensi keväälle!
Olethan päivittänyt tietosi myös jäsenrekisteriin, ettei postiti eksy väärään osoitteeseen!
Mukavia lukuhetkiä!
Maija Saviniemen toimittama Kalle Päätalo tutkijoiden silmin etuhintaan 23,90 €
ja
Ritva Ylösen Kalle Päätalo – kirjailijan elämä etuhintaan 14,90 €
SKS:n verkkokaupasta https://kirjat.finlit.fi
Olen saanut näissä Päätalo-kuvioissa tavata aivan uskomattoman auttavaisia, sydämellisiä ja huumorintajuisia ihmisiä, joiden kanssa yhteistyö jatkuu edelleenkin."
Maija Saviniemi taiteilija eeva-Kaisa Jakkilan puupiirrokseen nojailemassa.
Kirjaa voi ostaa Suomalaisen Kirjakaupan verkkokaupasta osoitteesta https://kirjat.finlit.fi tai www.finlit.fi/kirjat tai hyvinvarustelluista kirjakaupoista. Jalavan kaupastakin löytyy.
https://www.jalavankauppa.fi/verkkokauppa/kirjat/paatalo-aiheiset
Jos kirjaa ei halua hankkia omaksi, se on julkaistu kokonaisuudessaan netissä, jossa sitä voi lukea esimerkiksi pdf-muodossa. Sähköinen kirja julkaistaan osoitteessa https://doi.org/10.21435/tl.271.
Vieraile Kallen työhuoneessa ja lapsuuskodissa uudella tavalla!
Kallioniemessä voi kokeilla mobiiliopastusta. EU:n maaseuturahaston tukema Tarinasoitin- hanke on tuottanut Koillismaan Leaderin rahoituksella ensimmäisen version mobiiliopastuksesta.
Tätä varten Kallioniemessä on ollut kaksi iPadia, joilla on voinut avata Tarinasoitin- ohjelman ja saada sen avulla omatoimisen opastuksen omaan tahtiin Kallioniemen ja myös Päätalokeskuksen kohteissa.
Hanketta ovat olleet toteuttamassa Aini Vääräniemi ja Jorma Räisänen.
Tuotokseen voi käydä tutustumassa osoitteessa http://tarinasoitin.fi/kallepaatalo.
Sihteeri Aini Vääräniemi
sihteeri.paataloseura@gmail.com
+358 40 5187242
Facebook